top of page

חשיבותם של מינראליים בהזנת בעלי חיים

בדומה לבני האדם, גם בקרב חיות המשק וחיות המחמד שלנו, החשיבות של מינראליים מאוזנים במזון שלהם הינה חשיבות מן המעלה הראשונה הן בהיבט בניית השלד בשלבים המוקדמים של חיי החיה וכלה בחייה הבוגרים. במקרה של נקבה הריונית הדבר חשוב פי כמה.


במאמר זה אמנה מספר אבני יסוד מינראליים שיש להוסיף למנת בעלי החיים השונים בצורות שונות, כתערובת או בצורה של אבני לקיקה להאבסה (ליקוק) חופשית ע"פ הצורך של החיה.


אבני הלקיקה הן מוצר חדש יחסית בשוק, עם ערך מוסף גדול על המוצרים הקיימים. האבן הבסיסית משמשת כפלטפורמה/מצע לתוספים החשובים לבריאותה של החיה לצד רווחתה, כמו גם לצמצום משמעותי מאוד בהוצאות המגדל - הן בהיבט הכספי הישיר והן בהיבט של חסכון בכוח אדם לטווח הרחוק.


א.ע אופק אחזקות שמה לה למטרה להביא את החידושים האחרונים מאירופה בתחום התוספים. החברה יוצאת מידי רבעון עם ליין מוצרים חדש, כאשר אנו אוספים אתגרים ובעיות מהמגדלים השונים בענפים השונים ומעבירים אותן לצוותים מקצועיים במחלקת הפיתוח של החברה באירופה. אלו יושבים וחוקרים במטרה להביא את הפתרונות המיטביים והחדשניים ביותר לבעיות השונות.


דוגמאות לתוספים שכבר הושקו בארץ ואומצו במהרה על ידי בעלי רפתות דירים ואורוות:

ZINCO BLOCK – אבן מעושרת באבץ המשמשת בעיקר לחיזוק הטלף ומניעת אכילת צמר בצאן.

ANTI KETOSIS- אבן מעושרת בפרופילן גליקול וחומצה פרופיונית, המונעת אירועי קטוזיס בפרות חלב ורעל הריון. תוסף מניעתי שהוכח ככזה שמוריד בצורה משמעותי את אירועי הקטוזיס והצורך בהגמעה במידה מסויימת.

ANTI STONE – תוסף שמונע היווצרות של אבנים בדרכי השתן, מתאים בעיקר בעדרי צאן ובקר לבשר.

ANTI INSECT – מוצר הדגל שלנו. אבן שמספקת את המינראליים הבסיסיים שבעל החיים זקוק להם, בתוספת של תערובת שמנים אתריים דוחי חרקים. בין החרקים שהאבן מסוגלת למנוע את התקרבותם ניתן למנות: כיני בושת, קרציות, תולעי מעיים, זבובים, יתושים ויבחושים. המזיקים הללו ידועים כמעבירי מחלות שונות כגון: קדחת שלושת הימים, קטרת העור, קדחת קרציות, כחול הלשון, סגול הלשון ועוד.


חשוב מאוד לציין שהתוסף שלנו דוחה את החרקים הללו ולא משמיד אותם בשום צורה! כפי שהוזכר לעיל, אנו עושים מאמצים כבירים לדאוג לרווחת בעלי החיים מבלי להשתמש בחומרים כימיים כלשהם וללא חומרי הדברה.


סוגי המינראליים בהם נתמקד במאמר זה:

קיימות שתי קבוצות מינרלים, הגדולה שבהן היא מינרלים מקבוצת המקרו-מינרליים. בקבוצה זו נכללים בין היתר: סידן, זרחן, אשלגן, מגנזיום וגופרית. המאקרו-מינרלים נוטים לשחק תפקידים מבניים בתוך הגוף ומהווים כ-4% ממשקל הגוף.

קבוצת המינרלים השנייה היא קבוצת המיקרו-מינרלים והיא כוללת בין היתר את הברזל, האבץ, הנחושת ועוד.


סידן

מינרל זה מהווה כמחצית מכמות המינרלים בגוף (כ-2%) והוא מצוי בין היתר בחציר, בתחמיץ וכתוסף של סידנית במנה. מינרל זה נאגר בעצמות, במבנה השיניים ובחלק מהרקמות, והוא חיוני מאוד בעיקר בתקופות גדילה.

מגנזיום

מינרל המסייע בשמירה על אלסטיות השריר ועל מאזן הנוזלים בגוף. כמו כן, מינרל זה לוקח חלק מרכזי בבניית העצמות ובתהליכים כימיים המתרחשים בגוף בעלי החיים בכל הנוגע להפקת אנרגיה.

אשלגן

אחד המינרלים החשובים ביותר בגוף בעל תפקיד מרכזי בתהליך חילוף החומרים בתאים ובפעולתם הסדירה של תאי שריר ועצב. בנוסף, חיוני לאיזון המים והחומציות בגוף, כולל שריר הלב. משמש קו-פקטור בתפקוד אנזימים שונים ומשפיע על חדירת חומצות אמינו אל תוך התאים. חיוני בשמירה על לחץ דם תקין. מאזן האשלגן נקבע על פי כמותו הנספגת מהמזון ועל פי הפרשתו בשתן, שכן רק מעט אשלגן מופרש בצואה.


אבץ

חיוני לחלוקת תאים והתחדשות רקמות. האבץ נחוץ לפעילותם של כ-100 אנזימים. חיוני ליצירת חלבונים, חומצות גרעין והורמונים. חשוב לריפוי פצעים ולחיזוק המערכת החיסונית.

את כל המינרלים האלה ועוד, אפשר להעניק לחיה באמצעות הפתרון של אבני לקיקה וכך לשמר את מצבה הבריאותה ויצרנותה לאורך זמן.


פרטים נוספים על תוספי המזון השונים ניתן למצוא בעמוד המוצרים שלנוbottom of page